Themes - Twenty Ten - en to ru translation catalogue (101 entries)

en: "Take time off&hellip; The world will not fall apart without you."
ru: «Отдохни… Без тебя мир не рухнет».

en: % Comments
ru: Комментарии (%)

en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ru[0]: %1$s комментарий на &laquo;%2$s&raquo;
ru[1]: %1$s комментария на &laquo;%2$s&raquo;
ru[2]: %1$s комментариев на &laquo;%2$s&raquo;

en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
ru: %s <span class="says">говорит:</span>

en: (Edit)
ru: (Изменить)

en: 1 Comment
ru: 1 комментарий

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
ru: <span class="%1$s">Автор:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ru: <span class="%1$s">Рубрика:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
ru: <span class="%1$s">Опубликовано</span> %2$s <span class="meta-sep">автором</span> %3$s

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
ru: <span class="%1$s">Опубликовано</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ru: <span class="%1$s">Метки:</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущие комментарии

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущие записи

en: A Weekend Away
ru: Выходные

en: A lake at night, with Adirondack chairs in the foreground. The sun sets in the background.
ru: Ночное озеро со стульями Адирондак на переднем плане. Солнце садится на заднем плане.

en: A lake with several boats docked. The sun is rising behind mountains in the background.
ru: Озеро с пришвартованными лодками. Солнце встает за горами на заднем плане.

en: A red barn with a white roof in a field.
ru: Красный амбар с белой крышей в поле.

en: About %s
ru: Об авторе %s

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ru: Добавьте сюда виджеты, которые вы хотите разместить в боковой колонке.

en: Alternating Images
ru: Чередующиеся изображения

en: An old barn we passed on the drive
ru: Старый амбар, который мы проезжали по дороге

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
ru: Дополнительная область виджетов, отображается в боковой колонке под основной областью.

en: An optional widget area for your site footer.
ru: Дополнительная область виджетов для нижней части сайта.

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ru: Извините, запрошенный вами архив не найден. Попробуйте найти нужную запись с помощью поиска.

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ru: Извините, запрошенную вами страницу найти не удалось. Попробуйте найти её с помощью поиска.

en: Archives
ru: Архивы

en: Author Archives: %s
ru: Архивы автора: %s

en: Berries
ru: Ягоды

en: Black
ru: Черная

en: Blog Archives
ru: Архив блога

en: Blue
ru: Синяя

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru: Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: Category Archives: %s
ru: Архив рубрики: %s

en: Cherry Blossoms
ru: Цветущая вишня

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Concave
ru: Свод

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
ru: Архив за день: <span>%s</span>

en: Edit
ru: Изменить

en: Fern
ru: Папоротник

en: First Footer Widget Area
ru: Первая область подвала

en: Forest Floor
ru: Лесная подстилка

en: Fourth Footer Widget Area
ru: Четвёртая область подвала

en: Full size is %s pixels
ru: Полный размер: %s пикселей

en: Go to %s
ru: Перейти к %s

en: Highlighted Quote
ru: Выделенная цитата

en: Inkwell
ru: Чернила

en: Introduction
ru: Введение

en: It’s amazing what a good weekend can do. After a tough couple weeks at work, I knew I needed to get away and be in nature. My partner and I decided to take a long weekend and stay in a cabin in the woods. We packed up after work on Friday and drove out into the country, passing through fields full of horses, old farms, and quaint little town squares. It was an idyllic drive. Eventually, we reached our destination and unpacked the car. We couldn’t wait to cook up a simple dinner and then relax by the fireplace.
ru: Удивительно, что могут сделать хорошие выходные. После тяжелой пары недель на работе я понял, что мне нужно побыть на природе. Мы с напарником решили провести длинные выходные и остаться в хижине в лесу. Мы собрались после работы в пятницу и поехали за город, проезжая через поля, полные лошадей, старые фермы и причудливые маленькие городские площади. Это была идиллическая поездка. Наконец мы добрались до места назначения и разгрузили машину. Нам не терпелось приготовить простой ужин, а потом отдохнуть у камина.

en: Later that night, we went back to the lake and sat by the shore. It felt different at night; quieter, as if all of nature had gone to sleep for  a little while. The only noises were the chirp of crickets and the soft splash of the waves lapping at the shore. What a beautiful way to end the day.
ru: Вечером того же дня мы вернулись к озеру и сели на берегу. Ночью всё казалось другим; тише, как будто вся природа ненадолго заснула. Единственными звуками были стрекотание сверчков и тихий плеск волн, плескавшихся о берег. Какой прекрасный способ закончить день.

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Light Gray
ru: Светло-серая

en: Link to full-size image
ru: Ссылка на полноразмерное изображение

en: Medium Gray
ru: Средне-серая

en: Meta
ru: Мета

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
ru: Архив за месяц: <span>%s</span>

en: More Galleries
ru: Другие галереи

en: Nearby our cabin was a lake. The sunrise looked beautiful as it rose over the hills beyond the water, reflecting down onto the gentle morning waves. I sat on the dock and drank a cup of coffee, enjoying the cool air on my skin. The coffee kept me warm inside.
ru: Недалеко от нашей хижины было озеро. Восход солнца выглядел прекрасным, когда он поднимался над холмами за водой, отражаясь в нежных утренних волнах. Я сел на причал и выпил чашку кофе, наслаждаясь прохладным воздухом на коже. Кофе согревал меня изнутри.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующие комментарии <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующие записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: One Response to %s
ru: Один ответ на &ldquo;%s&rdquo;

en: One column, no sidebar
ru: Одна колонка, без боковой панели

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Path
ru: Путь

en: Permalink to %s
ru: Постоянная ссылка: %s

en: Pingback:
ru: Уведомление:

en: Primary Navigation
ru: Основная навигация

en: Primary Widget Area
ru: Основная область

en: Proudly powered by %s.
ru: Сайт работает на %s.

en: Relaxing at the lake after dinner
ru: Отдых на озере после ужина

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

en: Second Footer Widget Area
ru: Вторая область подвала

en: Secondary Widget Area
ru: Дополнительная область

en: Semantic Personal Publishing Platform
ru: Современная персональная платформа для публикаций

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Sunset
ru: Закат

en: Tag Archives: %s
ru: Архив метки: %s

en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
ru: Тема 2010 для WordPress стильная, настраиваемая, простая и читабельная. Сделайте ее своей с произвольным меню, изображением заголовка и фоном. Twenty Ten поддерживает шесть областей виджетов (две на боковой панели, четыре в подвале) и избранные изображения (миниатюры для записей галереи и произвольные изображения заголовков страниц и записей). Она включает таблицы стилей для печати и визуального редактора консоли, специальные стили для записей в рубриках "заметки" и "галерея". Также есть дополнительный одноколоночный шаблон страницы без боковой панели.

en: The lake at 6:54 AM
ru: Озеро в 6:54 утра

en: Third Footer Widget Area
ru: Третья область подвала

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru: Запись опубликована в рубрике %1$s с метками %2$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru: Запись опубликована в рубрике %1$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ru[0]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографию</a>.
ru[1]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографии</a>.
ru[2]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографий</a>.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ru: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.

en: View Galleries
ru: Посмотреть галереи

en: View all posts by %s
ru: Посмотреть все записи автора %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Посмотреть все записи автора %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View posts in the Gallery category
ru: Посмотреть записи в рубрике &laquo;Галерея&raquo;

en: White
ru: Белая

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
ru: Архив за год: <span>%s</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ru: Ваш комментарий ожидает одобрения. Это его предварительный просмотр, комментарий станет видимым для всех после одобрения.

en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentyten/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentyten/

en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

en: — Malebo Sephodi
ru: - Малебо Сефоди
